Alihankintamessut 2017

26.9.2017 9:00 - 28.9.2017 16:00 Tampereen messu- ja urheilukeskus

​Astu tulevaisuuden digitaaliseen tehtaaseen VTT:n osastolla Alihankintamessuilla 26. - 28.9.2017

Mikä on digitaalinen tehdas? Miten IoT ja lisätty todellisuus tehostavat teollisuuden tuotantoa?

VTT on mukana Suomen johtavassa teollisuuden Alihankinta 2017 -messutapahtumassa, joka kokoaa yhteen teollisuuden yritykset, asiantuntijat ja päättäjät.

Osastomme teema on tulevaisuuden digitaalinen tehdas - IoT ja lisätyn todellisuuden ratkaisut valmistavalle teollisuudelle. Tervetuloa osastollemme E210!

 

Asiantuntijamme esittelevät tapahtumassa digitaalista tulevaisuutta ja teollisuutta muuttavia demoja:

SMACC-Labs on VTT:n, TTY:n ja TAMKin luoma tutkimusympäristöjen verkosto, joka tarjoaa valmistavan teollisuuden yritykselle helpon pääsyn huippuluokan laitteistoihin ja osaamiseen ilman suuria investointeja.

tutkija Jarno Videnoja, jarno.videnoja@vtt.fi, 040 652 7946

http://smacc.fi/labs/

 

Lisätyn todellisuuden äänidemo: Kuule, kuinka lisätty todellisuus tuo moottorin ja tuulivoiman äänet lähelle ja kauas.
erikoistutkija Marko Antila, Marko.Antila@vtt.fi, 040 527 5343

 

Nao-robotti on pieni, tutkimus- ja opetuskäyttöön tarkoitettu kävelevä sosiaalinen robotti.
erikoistutkija Marketta Niemelä, marketta.niemela@vtt.fi, 040 574 6549 ja
tutkija Petri Tikka, petri.tikka@vtt.fi, 040 168 312

 

Double-etäyhteysrobotti: nopeaa ja vaivatonta yhteydenpitoa napin painalluksella.
erikoistutkija Marketta Niemelä, marketta.niemela@vtt.fi, 040 574 6549

www.doublerobotics.com

 

Virtual reality teleoperation
erikoistutkija Ali Muhammad, Ali.Muhammad@vtt.fi, 040 056 0851

https://youtu.be/mraBsR6cPGE

 

3D-tulostus: mm. metalliset 3D-printatut kappaleet

tutkimustiimin päällikkö Pasi Puukko, Pasi.Puukko@vtt.fi, 040 525 1684

 

VTT LoRa Node -mittauspilotti mahdollistaa laajan anturiverkoston yhtäaikaisen hallinnan
tutkimustiimin päällikkö Esa Viljamaa, esa.viljamaa@vtt.fi, 040 091 1201

 

https://www.alihankinta.fi/