VTT MPD-tapahtumassa 29. - 31.5. Tampereella: Tapaa digitaalisen tulevaisuuden mahdollistajat

24.5.2017

Teknologian tutkimuskeskus VTT on mukana valmistustekniikan "Manufacturing Performance Days 2017" huipputapahtumassa, joka kokoaa yhteen kotimaiset ja kansainväliset teollisuuden, teknologian ja palvelutarjoajien huiput teeman "Towards Outcome Economy" alle.  

Esittelemme koko tapahtuman ajan digitaalista tulevaisuutta muuttavia demoja.
Orkesteroimme myös 30.5. seminaaria "Creating the Future Success". 

Media on tervetullut mukaan digiloikkaamaan ja haastattelemaan tulevaisuuden teknologiamahdollisuuksista tutkijoitamme. Ole suoraan yhteydessä tutkijoihimme ja sovi tapaaminen! 

Aika: 29. - 31.5.2017

Paikka: Tampere-talo, Yliopistonkatu 55, 33100 Tampere

 

Pepper-palvelurobotti osaa olla vuorovaikutuksessa ihmisten kanssa.
erikoistutkija Marketta Niemelä, marketta.niemela@vtt.fi, 040 574 6549

Nao-robotti on pieni, tutkimus- ja opetuskäyttöön tarkoitettu kävelevä sosiaalinen robotti
erikoistutkija Marketta Niemelä, marketta.niemela@vtt.fi, 040 574 6549

Turtlebot-karkkirobotti on pieni kuljetusrobotti
erikoistutkija Marketta Niemelä, marketta.niemela@vtt.fi, 040 574 6549

Astronauttidemo Lisätyn todellisuuden (augmented reality, AR) työkalu on tulevaisuudessa astronauttien hyödynnettävissä vaativissa huolto-olosuhteissa ja laitteiden reaaliaikaisen tilan seurannassa avaruudessa.
johtava tutkija Kaj Helin, kaj.helin@vtt.fi, 040 847 9351 ja
tutkija Jaakko Karjalainen, Jaakko.Karjalainen@vtt.fi, 040 137 3134

AR-äänidemo Kuule, kuinka lisätty todellisuus tuo moottorin ja tuulivoiman äänet lähelle ja kauas.
erikoistutkija Marko Antila, Marko.Antila@vtt.fi, 040 527 5343

Digikypsyys-testi auttaa yritystä testaamaan oman digikypsyytensä.

tutkimustiimin päällikkö Anu Seisto Anu.Seisto@vtt.fi, 040 547 1609 ja
asiakaspäällikkö Matti Koivu, matti.koivu@vtt.fi, 040 054 4376 (ei paikalla tilaisuudessa)

Sensorit Energiatehokas langaton LoRa -mittausverkko tuo kattavat teollisuus- ja rakennusmittaukset uudelle tasolle tutkimustiimin päällikkö, Esa Viljamaa, esa.viljamaa@vtt.fi, 040 091 1201

Industrial Cyber Security Services video: Suojaa liiketoimintasi kriittiset prosessit kyberiskuilta
johtava tutkija Pasi Ahonen, Pasi.Ahonen@vtt.fi, 044 730 7152

 

Lue lisää:
VTT:n seminaari  30.5. "Creating the Future Success":  http://www.vttresearch.com/media/events/mpd2017 

MPD-tapahtumasivut (tilaisuuden pääjärjestäjänä DIMECC ja VTT on partnerina): https://mes.eventos.fi/event/mpd2017

 

Tervetuloa!

Asiakaspalvelu
Sähköpostiinfo@vtt.fi
Puhelin020 722 7070
Avoinna arkisin klo 9.00 - 11.00 ja 12.00 - 15.00