Sign In

Tutkimusprofessori Kim Wallinille kansainvälistä tunnustusta standardointityöstä

13.1.2009

 

VTT:n tutkimusprofessori Kim Wallinille on myönnetty ASTM International Award of Merit -tunnustus standardoinnin hyväksi tehdystä työstä. Tunnustus myönnettiin hänelle laajan tietämyksen ja pitkäjänteisen sitoutumisen vuoksi, jolla on ollut suuri merkitys alan standardien kehityksessä. Wallin on rakennemateriaalien asiantuntija.

Award of Merit –tunnustusta on jaettu jo vuodesta 1949 ja se on ASTM International -yhdistyksen johtokunnan myöntämä korkein yksittäiselle henkilölle myönnettävä tunnustus. Tunnustuksen saaja on oikeutettu käyttämään Fellow-titteliä. ASTM International on suurin vapaaehtoisin voimin standardeja kehittävä organisaatio. Yhdistys tunnettin aiemin nimellä American Society for Testing and Materials.

Yhdistyksen verkkosivut

Ota yhteyttä